Polish     English

Na zewnątrz

Zdolność ścian, fasad oraz dachów do samoczyszczenia .

Powłoki multifunkcyjne są wynikiem zastosowania odkryć z dziedziny nanotechnologii. Reprezentują drugą generację powłok z efektem fotokatalitycznym. Są absolutnie najbardziej skuteczną substancją tego rodzaju na rynku światowym. Swoją efektywnością przewyższają konkurencyjne produkty nawet sto razy.

Powierzchnia budynku pokryta opisywanymi powłokami funkcyjnymi zyskuje silne zdolności samoczyszczące a brud się na niej nie osadza.

Brud, który osadza się na powierzchni fasad, dachów oraz konstrukcji budowlanych, pochodzący z powietrza zanieczyszczonego transportem samochodowym, spalaniem paliw kopalnych w kotłowniach oraz zakładami przemysłowymi, potrafi bardzo szybko oszpecić wygląd nawet tych najbardziej reprezentacyjnych budowli. Odnowienie czystego wyglądu wymaga często stosunkowo wysokich kosztów na oczyszczanie z użyciem środków chemicznych oraz wody pod ciśnieniem.

Warstwa powierzchniowa wytworzona przy pomocy powłoki funkcyjnej działa, o ile jest aktywowana światłem ultrafioletowym (część światła dziennego), jak katalizator reakcji utleniania pomiędzy tlenem atmosferycznym a cząsteczkami utlenianych substancji, które mają kontakt z powierzchnią. Dochodzi do całkowitego utlenienia cząsteczek substancji. Efekt ten to fotokataliza. Jest zasilany przez światło i w przeciwieństwie do substancji chemicznych, jest niewyczerpywalny.

Istota efektu samooczyszczania

Sadze i inne cząsteczki pyłowe, występujące w zanieczyszczonym powietrzu, z reguły są grupami cząsteczek o składzie nieorganicznym oraz lepkich i nierozpuszczalnych w wodzie molekuł organicznych, dzięki którym bardzo dobrze utrzymują się na powierzchni fasad.

Jeśli na aktywowaną za pomocą światła dziennego powłokę funkcyjną ruch powietrza przyniesie sadzę lub inną mikroskopijną cząsteczkę brudu, dojdzie do natychmiastowej reakcji jej organicznych substancji lepkich z tlenem atmosferycznym. Te zaś w stosunkowo krótkim czasie zostają rozłożone na cząsteczki wody, dwutlenku węgla oraz inne nieszkodliwe dla zdrowia substancje. W efekcie, nieutleniające się cząsteczki pyłu bez „lepkiego opakowania“, nie mogą się przytwierdzić na stałe do powierzchni ściany i zostają z niej usunięte działaniem deszczu i wiatru.

Wytworzona przy pomocy funkcjonalnej powłoki powierzchnia o silnych cechach utleniających, bardzo skutecznie chroni płaszczyzny budynków nie tylko przed brudem, ale też przed narastaniem pleśni i porostów. Efekt fotokatalityczny niszczy ich zarodniki i uniemożliwia wzrost. W ten sposób zapobiega też dalszemu narastaniu mchów i porostów.

Fotokataliza zapobiega także zanieczyszczeniom powierzchni budowli pajęczynami pająka Dictyna civica, który żyje na tynkach budynków. Powierzchnia fasady, na którą zaaplikowano powłokę funkcyjną, staje się dla tego pająka nieprzyjemna a jego pajęczyny, dzięki efektom fotokatalizy, nie mogą się na niej utrzymać.

Korzyści dla właścicieli budynków

Opisane właściwości aktywowanej warstwy funkcyjnej na powierzchni niosą, w połączeniu z ich ekstremalną skutecznością fotokatalityczną, szereg praktycznych korzyści dla właścicieli budynków:

1. Bezpośredni efekt finansowy – obniżenie kosztów utrzymania czystego wyglądu budynku

Producent gwarantuje funkcję samoczyszczenia powierzchni funkcyjnej na płaszczyznach pionowych przez 10 lat oraz na płaszczyznach skośnych z bezpośrednim działaniem śniegu i deszczu przez 6 lat, nawet w wyjątkowo zanieczyszczonym środowisku wielkich miast, komunikacji transportowej oraz aglomeracji przemysłowych. W środowisku o mniejszym zanieczyszczeniu zachowanie funkcji powierzchni, na które zaaplikowano powłokę funkcyjną może być nawet wielokrotnie dłuższe.

2. Pośredni efekt komercyjny – bardziej atrakcyjny wygląd budynku

Wygląd budynku jest jednym z ważnych czynników, wpływających na zainteresowanie wynajmem jego pomieszczeń, a więc i przychodów z niego. Powierzchnia, na którą zaaplikowano powłokę funkcyjną pozostaje czysta na długi okres czasu oraz nie porasta pleśnią, porostami ani mchami. Nie wymaga utrzymywania. Teoretycznie o ile nie dojdzie o mechanicznego usunięcia warstwy funkcyjnej, lub jej pokrycia innym materiałem, jej żywotność oraz funkcjonalność nie jest czasowo ograniczona. Aplikacja powłoki funkcyjnej na  fasady gwarantuje więc, że ich czysty wygląd będzie długotrwały.

3. Ochrona przed graffiti.

W grubej warstwie (6-7 powłok) powłoki funkcyjne działają jako ochrona przed graffiti. Na powierzchnie, na które zaaplikowano powłokę funkcyjną, spreje z trudem się „przyczepiają“, szybko zatykają się końcówki mazaków a wytwory graficiarzy da się łatwo mechanicznie usunąć twardą szczotką. Powłoka funkcyjna anty-graffiti, w odróżnieniu od standardowych systemów anty-graffiti, przepuszcza powietrze.

4. Możliwość korzystania z wizerunku „Budynek przyjazny dla środowiska“ dla własnej promocji

Powierzchnia aktywowana powłoką funkcyjną czyści powietrze z molekuł mikroskopijnych cząseteczek niebezpiecznych substancji, z którymi nie radzi sobie żadna inna technologia. Podczas zderzenia tych substancji, rozproszonych w powietrzu, z aktywną powierzchnią funkcyjną dochodzi do ich szybkiego usunięcia przez skuteczne rozłożenie głównie na cząsteczki H2O i CO2.  10 metrów kwadratowych fasady, na którą zaaplikowano powłokę funkcyjną jest zdolne (bez jakichkolwiek nakładów energii i utrzymywania) w ciągu jednego roku, w  lokalizacji gdzie stoi budynek, wyczyścić z szkodliwych zanieczyszczeń, pochodzących z komunikacji, lokalnego ogrzewania oraz przemysłu, ok. 30 000 000 metrów sześciennych powietrza!

Aplikacja i utrzymanie

Powłoki funkcyjne sa mieszaniną wodną fotoaktywnego dwutlenku tytanu (TiO2) oraz innych substancji mineralnych. Są nanoszone jako wierzchnia warstwa. Powłoki są zmywalne. Wytworzona warstwa funkcyjna jest całkowicie obojętna oraz przepuszcza parę powietrza. Odpowiedni podkład stanowią: surowy beton, nieszkliwione cegły wypalane oraz dachówki, nieszlifowany kamień, tynki krzemianowe i akrylowe oraz farby i sztukaterie.

Średnie zużycie powłoki funkcyjnej to 1l do wytworzenia 10m² powierzchni fotokatalitycznej ( w rzeczywistości mogą wystąpić różnice uwarunkowane absorpcją i strukturą powierchni). Powierzchnię fotokatalityczną wytwarza się poprzez stopniowe nanoszenie 2-3 warstw powłoki, przy czym nową warstwę można nanosić dopiero po wyschnięciu warstwy poprzedniej. Uszkodzoną powierzchnię fotokatalityczną można łatwo odnowić nanosząc nową warstwę powłoki.

Powierzchnia, na którą zaaplikowano powłokę funkcyjną pozostaje długotrwale czysta oraz nie porasta pleśnią, zielonymi porostami czy mchem. Nie wymaga utrzymywania. Teoretycznie o ile nie dojdzie o mechanicznego usunięcia warstwy funkcyjnej, lub jej pokrycia innym materiałem, jej żywotność oraz funkcjonalność nie jest czasowo ograniczona. W środowisku zewnętrzym dochodzi jednak, na skutek erozyjnego działania wiatru i deszczu, do jej stopniowego przetarcia. W związku z tym producent zaleca przywrócić skuteczność fotoaktywnej warstwy powierzchniowej jednym natryskiem po 10-15 latach na powierzchniach pionowych oraz po 5-7 latach na powierzchniach skośnych, które są bardziej narażone na erozjyjne działanie wody i śniegu.


~ Witamy na Nano4people.pl
Zapraszamy państwa do zapoznania się z działalnością naszej firmy, obejrzeniu naszych realizacji oraz do przeglądniecia pozostałych naszych zakładek na stronie. Witamy na Nano4people.pl
+ Najczęściej zadawane pytania
Przed udzieleniem odpowiedzi na pytania chcielibyśmy użyć prosty przykład, aby wyjaśnić naturę fotokatalitycznym efekcie tych aktywnych warstw na bazie ditlenku tytanu. Witamy na Nano4people.pl
# Ostatnie realizacje
Przedszkole Tu Ostrava Witamy na Nano4people.pl